Biztos hármas befutónak tűnik
Surányi Botond 2007.01.26. 16:55
Az Ibériai-félsziget nagyobbik országában a helyzet változatlan: az utóbbi két év bajnoka, a Barcelona a Primera División félidejéhez érkezve a tabella élén áll. A katalán fölény mindamellett nem annyira nyomasztó, mint az előző idényben.
fotó: AFP
Bár Ronaldinho (jobbra) továbbra is mindent megtesz a Barca sikereiért, a magunk mögött hagyott ôszi szezon nem tartozik legjobb idényei közé A Primera División őszi évadját a Barcelona zárta az első helyen. A Barca a szerda esti, Betis elleni idegenbeli döntetlennel (1–1) „lépett meg” a Sevillától és a Real Madridtól. A BL-ben is címvédő katalán egylet szinte egész ősszel bizton számíthatott az UEFA-kupa-győztes andalúz kompánia és az idén is elsősorban korábbi önmagát kereső királyi gárda szolgálataira – a botlásaira. Hogy mást ne mondjunk: a sevillai látogatást megelőző öt fellépésén a Barca mindössze egyszer kasszírozott három pontot, a városi presztízspartiról lógó orral távozott (Espanyol–Barcelona 3–1), riválisainak mégsem sikerült kiaknázniuk a helyzeti előnyt – sőt!
Az őszi szezon számokban
0 a Barcelona Nou Campban elszenvedett vereségeinek száma
2 gólt sikerült összekaparnia San Sebastiánon kívül a Real Sociedadnak
13 gólt kapott csupán a Getafe és az Atlético Madrid
21 idegenben gyűjtött pontjával a Real Madrid a kategória „királya”
24 a hazai pályán szerzett pontok tekintetében listavezető Sevilla termése
Samuel Eto’o kiesése fájó veszteség volt
Pedig a sors már-már pofátlanul a trónkövetelők kezére játszott: a hét-nyolc hónapja elpusztíthatatlannak, de minimum megállíthatatlannak tűnő hármas fogatból, a sikerek fő letéteményesének tartott Lionel Messi, Samuel Eto’o, Ronaldinho hármasból előbbi kettő sérülés miatt együttvéve sem töltött annyi időt a pályán, mint a zseniális brazil, aki viszont a számára nyilván keserű emlékeket idéző világbajnokság után totálisan kilúgozva szállt be ismét a világ egyik legjövedelmezőbb bizniszének húsdarálójába. A szó szerint játszótársak kiesésének súlyát érzékeltetendő: Samuel Eto’o tavaly májusban 26 találattal spanyol gólkirály lett, ám örömét némileg beárnyékolta, hogy nem tudta beváltani ígéretét, ő tudniillik mérkőzésenkénti egygólos átlagot várt magától… Lionel Messi?
A világ talán legerősebb bajnokságában szinte abból a védőből csinál bohócot, amelyik szembejön vele – már ha egészséges. S hogy még egy „átkot” említsünk: a nyáron Henk ten Cate úgy döntött, a felettébb megtisztelő, ám mégiscsak másodhegedűsi szerepet jelentő „Rijkaard jobbkeze” státussal szemben az Ajax vezetőedzői posztját részesíti előnyben. Barcelonai körökben mind a mai napig hálás vitatéma, mekkora szerepe volt az utóbbi két év serleghalmozásában a széles mosolyú hollandusnak, s ha egyelőre nekik sem sikerült dűlőre jutniuk a kérdésben, mi meg sem próbáljuk megítélni, a disputa ténye mindenesetre árulkodó a választ illetően. Summázat? A Barca a hátrányból is erényt kovácsolt.
A támadófutball nem mindig kifizetődő
Aki végigkísérte a Sevilla tavalyi UEFA-kupa-menetelését, illetve látta a Barca elleni augusztusi európai Szuperkupa-döntőbeli hengerlést (3–0), nem hitetlenkedik az őszi hadjárat láttán. Frédéric Kanouté személyében a Sevilla adja az őszi gólkirályt (15 találattal), s a mali csatárhoz hasonlóan a brazil Luís Fabiano termelékenységét sem érheti kritika (7 gól). Cseppet sem elhanyagolandó, hogy a mezőny egészét tekintve talán Juande Ramos legényei játsszák a legőszintébb futballt, ez az abszolút a támadást favorizáló hozzáállás mindazonáltal nem feltétlenül kifizetődő – mármint az eredmények tekintetében, a külső szemlélőt ettől még lenyűgözheti a látvány.
A Real Madrid? A Santiago Bernabéu Fabio Capello, a vezetőedző olaszországi kedvencei (Emerson, Fabio Cannavaro), valamint Ruud van Nistelrooy, José Antonio Reyes és Mahamadou Diarra érkeztével egy csapásra újfent a szép remények házává lett, csakhogy a korábbi évek „hűbelebalázs” átigazolási politikájától eltérő, szisztematizmust sugalló bevásárlás sem hűtötte le a szurkolói kedélyeket a fővárosban. Nyilvánvaló: az ezredforduló tájékán elkényeztetett fanatikusok igényei, a lépéstévesztést megbocsátani nem tudó attitűd erősen éreztette hatását a Real őszi fellépésein. Márpedig az egyik fél türelmetlensége a másik oldalon idegességet, kapkodást szült, holott a Madridnak híveitől manapság leginkább bizalomra és némi empátiára lenne szüksége. Fabio Capello januárban fiatalításba fogott, ennek keretében került a blancókhoz az állítólag labdával született Gonzalo Higuaín, Fernando Gago kettős, valamint a brazil bekk, Marcelo.
Minden pénzt megérne Cristiano Ronaldo
Tévedés lenne előre leírni a Beckham-affér nyavalyáival kínlódó Realt (a pályafutását a nyártól a Los Angeles Galaxyban folytató angolt az edző „kipörgette” a csapat meccskeretéből, most viszont úgy tűnik, a perpatvar végeztével a futballmarketing „csúcstermékének” bűnei megbocsáttatnak, s újra pályára léphet), még ha Predrag Mijatovics sportigazgató előre is menekül, s már a jövő Realját vizionálja. Ezúttal a manchesteri Cristiano Ronaldo a csali. Potom 50 millió euróért vennék meg a nyáron.
A KÖVETKEZŐ FORDULÓ MŰSORA Január 27. (szombat), 20.00: Atlético Madrid–Racing (tv: Sport Klub), 22.00: Villarreal–Real Madrid. (tv: Sport1) Január 28. (vasárnap), 17.00: Zaragoza– Deportivo, Mallorca– Recreativo, Levante–Sevilla, Real Sociedad–Athletic Bilbao, Getafe–Osasuna, Gimnástic– Espanyol, 19.00: Barcelona–Celta Vigo (tv: Sport2), 21.00: Real Betis–Valencia (tv: Sport Klub)
|